На 17 юли отбелязваме Деня на международното наказателно правосъдие
Датата е избрана неслучайно – на 17 юли през 1998 г. се приема Римският статут на Международния наказателен съд. Римският статут установява четири основни международни престъпления: геноцид, престъпления срещу човечеството, военни престъпления и престъплението „агресия“. Тези престъпления „не подлежат на давност“.. В наши дни, за съжаление, продължават да се извършват престъпления срещу човечеството и военни престъпления, и Международният наказателен съд е изправен пред трайни външни предизвикателства.
Ежегодно на тази дата Европейският съюз заявява своя ангажимент да отстоява и защитава принципите и ценностите, залегнали в Римския статут и да подкрепя Международния наказателен съд, заявявайки ангажимента си да продължи да бъде движеща сила за засилване на подкрепата за международното наказателно правосъдие.
Днес, 17.07.2023 година, Районен съд – град Плевен отбеляза деня на международното наказателно правосъдие в Затвора – град Плевен. Инициативата беше по идея на председателя на Районен съд – град Плевен – съдия Вера Найденова и бе осъществена съвместно със Затвора – Плевен и областно звено „Изпълнение на наказанията“ – областна пробационна служба.
На днешния ден, Затворът – град Плевен отвори вратите си за ученици от плевенски училища, като служители на затвора и на областната пробационна служба, запознаха младежите със своята работа.
Децата бяха посрещнати в сградата на учебния център към затвора от началника – ст.ком.Стефан Стефанов. Гл.инсп.Ваня Тихова – началник-сектор „Затворническо общежитие“, разказа за създаването на затвора и запозна учениците със структурата му, както и с броя на затворниците, пребиваващи на територията на Затвора. Ст.инсп.Иво Кузманов, който е началник-сектор „Социални дейности и възпитателна работа“, запозна аудиторията с видовете наказания и видовете режим на изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“, като обърна внимание и на възпитателната работа, която се провежда по отношение на лишените от свобода.
Инсп. Ваня Пироева от областна пробационна служба представи пред учениците пробацията, като вид наказание, което се налага като алтернатива на „лишаване от свобода“, както и видовете пробационни мерки, които биват налагани, като съдът, с помощта на служители от пробационните служби, решава какви да са те. Инсп.Петьо Маринов, който е преподавател в учебния център към затвора – град Плевен представи работата на учебния център и начините и методите на подготовка на надзиратели.
Съвместната инициатива на Районен съд – град Плевен и Затвора –Плевен завърши с няколко демонстрации пред публиката, с които служителите на затвора показаха част от своите ежедневни дейности. Интересно за учениците бе представянето на мл.инсп.Венцислав Димитров, който с помощта на белгийската овчарка „Бруно“ показа как се извършва претърсване на автомобил, откриване на наркотични вещества, скрити в него, както и обиск и задържане на извършител на правонарушение, след което обучаващи се в учебния център към затвора – Плевен направиха демонстрация на бойни умения, както и извършване на обиск и задържане.